Hledáte zábavu pro sebe, svou rodinu nebo partu přátel (ideální varianta) v okolí Příchovic, Kořenova nebo Harrachova?
Chcete být v přírodě, zažít trochu dobrodružství a přitom neutrácet velké peníze za vstupy?
Pojďte se s námi podívat na známá i méně známá místa trochu jinak.

V Příchovicích a jejich blízkém okolí najdete 16 kontrol na ploše cca 1,5 km2 pro orientační běh nebo pochod s dětmi podle mapy. Jak si zahrát nebo zaběhat? Ideální start a cíl je na Turnovské chatě. Vyzvedněte si zde za symbolický poplatek 20 Kč mapu areálu s hrací kartičkou nebo si tam slízněte startovací QR kód a můžete vyrazit. Pro sportovce běh na několik desítek minut, pro turistu nebo rodinu s dětmi půldenní procházka. Zábavnější, aspoň pro děti a chlapy, je, když se do APK vydá skupina přátel, kteří navzájem soutěží. A ještě lepší je, když se s nástrahami trati perou ve dvojicích nebo vícečlenných týmech.

Základní varianty hry
1) Postup podle čísel
Asi jednodušší varianta, možná méně hravá, ale také náchylná na nedokončení. Kontroly sbíráte v pořadí, které je dáno číslováním kontrol. Najít a označit do kartičky musíte všechny kontroly, žádnou tedy nemůžete vynechat. A pokud při hledání nějaké zakufrujete tak, že ji nenajdete, hra pro vás končí. Jediné, co se u této varianty měří, je čas. Čas, který jste potřebovali na sesbírání všech kontrol. APK Pod Turnovskou není příliš rozlehlý, ale kontroly jsou rozesety ve velmi náročném horském terénu, tedy na sebrání všech budou i ti nejlepší potřebovat něco okolo hodiny. Pokud budete tuto variantu zkoušet, do kartičky zapíšete vlastně jen startovní a cílový čas a pak spočítáte, jak dlouho jste byli na trati. Může se stát, že se do tohoto APK vrhnete s partou kamarádů a budete výkonnostně hodně rozdílní. Nevadí, zaveďte handicapy nebo naopak časové bonusy. Prostě zvýhodněte ty slabší tím, že jim odečtete nějaké minuty nebo naopak znevýhodněte chrty tím, že jim dáte minuty navíc. Nebo slabším škrtněte nějaké kontroly … možností je spousta.
Tuto variantu je možné absolvovat v podstatě výhradně po cestách.

2) Scorelauf
O něco složitější na vyhodnocení, ale výrazně zajímavější varianta. Její základem je časový limit, který musí účastníci hledání kontrol dodržet. Pro APK Pod Turnovskou navrhujeme 60 – 90 minut podle zdatnosti účastníků. V tomto limitu by se měli všichni startující vrátit, jinak jim naskakuje bodová penalizace. A jsme u druhého pilíře této varianty, jímž jsou body. Všechny kontroly jsou totiž bodově ohodnoceny a to různě. Na námi připravené hrací kartičce jsou tyto body pod číslem každé kontroly. Cílem je sesbírat v časovém limitu co nejvíce bodů, nikoliv kontrol (a neztratit body díky penalizaci). Tedy nesbíráme nutně všechny kontroly, ale sbíráme takové, které se vyplatí. My jsme pro APK Pod Turnovskou obodovali kontroly tak, že maximum, které lze získat je 500 bodů. Penalizaci doporučujeme nastavit přísně (účastníci se pak snaží vrátit včas a závod se neprotahuje), takže například 10 bodů za každou započatou minutu po stanoveném limitu. Kromě toho, že je tato varianta bohatší o nutnost vymyslet správnou strategii, umožňuje velké množství modifikací. Stačí změnit bodové ohodnocení kontrol, časový limit nebo penalizaci a rázem máte úplně jiný závod. Samozřejmě lze tuto variantu krásně zpestřovat bonusovými body pro rodiny s dětmi nebo za nasbírané jedlé houby. To záleží na vkusu každého, kdo tuto variantu zvolí.

Kartička pro cvakání kontrol

3) Scorelauf s aplikací v mobilním telefonu
Pokud chcete využít při pohybu areálem moderní technologie, můžete zaznamenávat návštěvu kontrol do aplikace v mobilním telefonu. Začnete tedy tím, že si do svého telefonu nainstalujete aplikaci iOrienteering. To můžete udělat klidně doma.

Pak, také ještě doma, nahrajte událost (APK Pod Turnovskou), buď pomocí kódu: J69bHw nebo načtením QR kódu v aplikaci iOrienteering:

V aplikaci pak vidíte všech 16 kontrol, včetně jejich bodového ohodnocení a také informaci, že na sběr kontrol máte 1 hodinu.
Pak jste připraveni a můžete vyrazit na Turnovskou chatu, kde najdete startovací QR kód, pomocí kterého svůj pohyb po areálu spustíte. Samozřejmě zde pořídíte i tištěnou mapu, bez které vyrazit nemůžete. Na každé kontrole pak načítáte QR kódy zde umístěné a když budete mít kontroly všechny nebo už vám jejich počet bude stačit, zaběhnete opět na Turnovskou chatu, kde načtením cílového QR kódu svůj pohyb po areálu ukončíte. Aplikace vás pak okamžitě vyhodnotí, měří vám totiž čas a spočítá i body z navštívených kontrol. A to včetně penalizace za návrat později než je stanovený časový limit, konkrétně 5 bodů za každou započatou minutu zpoždění. Varianta s mobilní aplikací je tedy zcela konkrétně nastavená, lze ji bez větších příprav využít třeba i pro organizaci menšího klání několika týmů a umožní vám srovnat svoje výkony s ostatními. Teda pokud se před vyběhnutím zaregistrujete do systému iorienteering.com.

Kde začít nebo zaparkovat
Start i cíl je v Turnovské chatě. Ta se nachází uprostřed lesa pod vrcholem Hvězdy a má omezený počet parkovacích míst pouze pro ubytované hosty. Proto pokud chcete absolvovat tento APK, doporučujeme se tam ubytovat (a pak můžete autem až nahoru k chatě i do zákazu vjezdu) nebo parkovat dole v Příchovicích u hlavní silnice.

Kdo stojí za nápadem APK v Příchovicích?
S nápadem přišel Zdeněk Brůna, rodák z blízkých Sklenařic, z podhůří Jizerských hor. Jeho žena Katka ho za ten nápad nevynesla v zubech a ostatní členové spolku Ztracené kobylky jej vzali za své a začali rychle s realizací pomáhat. Už 10 let společně pořádáme oblíbený cyklistický orientační závod dvojic nazvaný MTBO Ztracené kobylky.
Zkušenosti a radosti spojené s orientačním sportem chceme předávat dál, nejen jednou ročně prostřednictvím závodu. Chceme ukázat krásná místa rodného kraje Zdeňka Brůny, který tu na kole sjel snad každou cestičku a u rozhledny Štěpánka měl svatbu. Každoročně sem přivádí plno svých známých se stále početnějšími rodinami. Malých hodinových orienťáků pro ně v okolí Kořenova už Zdeněk postavil pěknou řádku. Ale v tom stavění je zakopanej pes. Zdeněk je línej a tak si říkal, že by tu mohl být orienťák postavený nastálo. Už žádné roznášení kontrol po lese, už žádné nepřesné zakreslování jejich umístění do mapy a výroba hracích kartiček. Vše pěkně připraveno, pro kohokoliv, jen vyrazit.
S realizací významně pomohli majitelé Turnovské chaty Karla s Petrem, kteří v tom nápadu nejen našli zalíbení, ale také jej aktivně podpořili při jednání s obcí Kořenov. Zastupitelům obce Kořenova děkujeme za možnost umístit kontroly na pozemcích obce.
A protože každá legrace něco stojí, chtěli bychom také poděkovat firmě Algotech, která projekt finančně podpořila. Projekt byl také finančně podpořen Českým svazem orientačních sportů.
A když jsme u toho děkování, ve Sklenařicích je šikovnej a ochotnej truhlář, Josef Nosek a tomu bychom rádi poděkovali za pomoc s opracováním akátových sloupků, které slouží jako kontroly.
Mapování terénu nám provedl Petr Junek ze Studence, za poskytnutí části mapy děkujeme Turnovskému oddílu orientačhé běhu.

Kontakt na správce APK Pod Turnovskou
Nemůžete najít sloupek s kontrolou? Je kontrola poškozená? To se může stát. Dejte nám to prosím vědět. Řekněte to na Turnovské chatě nebo nám napište a my dáme trať zase co nejrychleji do pořádku, aby zase sloužila všem.
Zrovna tak se nám ozvěte, pokud bude někdo dělat v areálu nepořádek nebo nebude ctít práva vlastníků pozemků.

Pravidla využívání areálu
Hlavním a základním pravidlem je chovat se slušně. To může pro každého znamenat něco jiného, ale věříme, že to není třeba sepisovat. Na co prosíme dejte určitě pozor je vstup na pozemky mimo značené cesty. Protože jde o velké množství pozemků, nesháněli jsme souhlasy se vstupem od jejich majitelů. Vstupujte tam tedy pouze tehdy, pokud tím nezpůsobíte žádnou škodu (i pošlapaná tráva je škoda!). Oplocený pozemek vynechte prosím vždycky. Naším zájmem není, abychom si proti sobě poštvali místní tím, že jim budou návštěvníci APK vadit.
Kontroly jsou převážně umístěny na pozemcích obce Kořenov, která s tímto vyjádřilo souhlas.
Dále mějte na vědomí, že většina mapy APK je v CHKO Jizerské hory. CHKO s vybudováním areálu souhlasila, ale za předpokladu, že aktivity v něm nebudou přesahovat rámec běžné turistiky.