Areál pevných kontrol neboli APK je místo v přírodě, v parku nebo ve městě, kde podle mapy a na předem vybraných stanovištích najdete tzv. kontroly. A pak sbíráte co nejvíc bodů za jejich nalezení v časovém limitu, běžíte postupně podle čísel jednotlivých kontrol na čas nebo se jen s dětmi těšíte, když na nějakou dobloudíte a „cvaknete si ji do kartičky.
Takových areálů jsou v České republice více než čtyři desítky. Jejich provozovatelem je zpravidla místní sportovní spolek, město/obec nebo ubytovací zařízení. Slouží k tréninku pro orientační sportovce nebo volnočasovým účelům návštěvníkům místa. O areál je třeba se starat, udržovat kontroly v dobrém stavu, aktualizovat mapu a nenechat jej upadnout v zapomnění. Potom může být báječným zdrojem zábavy pro vaše obyvatele i návštěvníky. Nebo obohatit sportovní soustředění, dětské letní nebo příměstské tábory, firemní akce, poskytnout vyžití žákům škol a školek v přírodě a nebo prostě zpestřit pobyt aktivnějším rekreantům. Ti všichni ocení možnost zaběhat si na čerstvém vzduchu a zasoutěžit si. Bez velkých výdajů a příprav.

Jsme sami zvědaví, kolik našich areálů pevných kontrol, tzv. APK, se tu postupně objeví. (Zatím máme jen jeden – APK Pod Turnovskou). Tak trošku to záleží i na Vás, protože základem je vědět, kde je takový areál možné vybudovat. Jde zejména o svolení majitelů pozemků s umístěním pevných kontrol a s faktem, že je pak občas na těch pozemcích bude někdo hledat.

Sehnat nějakou korunu na realizaci už pak nebývá takový problém. Nejdražší je zhotovení podrobné mapy pro orientační běh, obvykle v měřítku 1:10 000. Větší položkou rozpočtu může být také výroba informačních cedulí nebo webová stránka areálu. Samotné kontroly mohou být za pár stovek nebo i za tisícovku za kus, záleží na provedení a samozřejmě na jejich počtu. Příprava potřebných tiskovin (mapy a soutěžní kartičky) jsou už pak spíš drobné náklady navíc. Nejdražší na tom všem je čas někoho, kdo tomu rozumí a promyslí vše do nejmenších detailů, připraví a zrealizuje.

Ale moc to neřešte, ozvěte se, rádi vám pomůžeme.